Chytrý dům

Inteligentní dům či budova, smart house, chytrý dům, to vše jsou názvy pro dům, byt či jinou budovu, které jsou vybaveny centrálním řídicím systémem. Ten integruje veškeré systémy a technologie v domě a umožňuje tak v domácnosti jednoduše ovládat cokoli, na co pomyslíte. Pod kontrolou máte například osvětlení, topení, žaluzie nebo třeba audiovizuální techniku ve vašem domě, ať už jste právě doma, v práci nebo někde na cestách.

Jednodušší, než si myslíte

Chytré osvětlení

Hudba v každé místnosti

Automatické stínění

Monitoring energie

Komfortní klima

Přístup a zabezpečení

Inteligentní větrání

Sauna a bazén

Chytré osvětlení

Vhodná volba světel dokáže navodit správnou náladu, ať už je to relaxace, soustředění či třeba potřeba energie pro správnou párty. Dnes už se nespokojíme s jedním světlem, které buď zapneme nebo vypneme, s větším počtem osvětlení se zvyšuje i počet tlačítek, to ale není každý den zrovna pohodlné. Co s tím?
V chytrém domě světla ví, jestli vůbec a jak mají svítit. Když vstoupíte do místnosti s nedostatkem světla, rozsvítí se, když odejdete, světla sama zhasnou. Když je ale noc, svítí pouze tak, aby vás neoslnila.
Inteligentní domácnost zvládne ovládat všechny běžně dostupné typy světel od klasické žárovky přes barevné LED pásky po zářivky. Světla se můžou spínat, stmívat nebo měnit jejich barevnost.

Automatické stínění

V chytrém domě se o sebe stínící technika postará sama, jede tzv. na autopilota. Ráno vás probudí slunečními paprsky a během dne, když třeba nebudete doma, bude regulovat tepelné zisky. A pokud doma jste, žaluzie se samy naklání tak, aby vás neoslnilo slunce, ale zároveň jste měli dostatek osvětlení.

Komfortní klima

Inteligentní řízení vytápění vám zajistí příjemnou teplotu během celého roku. Vhodně přitom využije všechny použité technologie v domě. Topení, chlazení, stínění či rekuperaci. Ušetří tak váš čas, který byste museli věnovat rozhodnutím a úkonům, ale také i mnoho energie.
Chytrý dům se sám naučí a ví, kdy má začít například vytápět, aby bylo včas dosaženo vámi natavené požadované teploty. Vy si pouze teploty zvolíte a nastavíte v jednotlivých místnostech během vaší přítomnosti, či nepřítomnosti. O všechno ostatní se už Loxone Smart Home postará.

Inteligentní ovládání větrání

Čerstvý vzduch je důležitý jak pro naše zdraví a pohodlí, ale také zabraňuje poškození stavebního materiálu. Inteligentní řízení vzduchotechniky vám umožní relaxovat a užívat si skvělé ovzduší po celý den a ušetří vám starosti o kvalitu vzduchu a případné poškození materiálů plísní. Díky interakci ventilace a klimatizace je možné ušetřit mnoho energie, například při potřebě chlazení v místnosti lze využít ventilaci studeným venkovním vzduchem a klimatizace tak může zůstat vypnutá.

Hudba v každé místnosti

Při vstupu do místnosti vás společně s příjemným osvětlením přivítá i správná hudba. A když odejdete, sama se vypne. V noci se hudba samozřejmě nespustí, aby se nezbudil zbytek domu. Nezvané hosty vyvede z míry, když začne hrát v celém domě na plnou hlasitost. Ty zvané naopak chytrý dům ohlásí melodií zvonku, kterou si samozřejmě můžete zvolit. Reproduktory se dají využít i pro čtení notifikací a zpráv. Díky systému multiroom lze v každé místnosti poslouchat jinou hudbu. Na výběr je z mnoha zdrojů a vaše kompletní hudební sbírka bude na jednom místě. Doplní ji i další hudební služby jako například Spotify, TuneIn, Google Play, internetová rádia či stream přímo ze smartphonu. Pomocí vstupu LineIn lze připojit klidně i gramofon.

Monitoring energie

Chytrý dům sníží výdaje za energie a vy tak máte o starost méně. Světla, spotřebiče, stínění a vše ostatní spolu dokonale funguje a plýtvání je tak konec. Loxone zná počasí, polohu slunce, učí se vaše zvyky a reaguje na přítomnost v domě. Stínicí technika například může pustit do domu sluneční svit, aby pomohla topení dosáhnout žádoucí teploty, ale zastíní, pokud by hrozilo přehřátí. Jelikož Smart Home reguluje teplotu v každé místnosti zvlášť a v době nepřítomnosti aktivuje úsporný režim, netopíte nikdy zbytečně a je tak možné redukovat náklady na vytápění až na polovinu.
Váš chytrý dům Loxone navíc sleduje i celkovou spotřebu energie, plynu či vody a je schopný vám ukázat, kolik elektřiny jste získali z vlastních zdrojů. Vyúčtování už vás tak nikdy nepřekvapí.

Přístup a zabezpečení

Alarm se v domě aktivuje či deaktivuje automaticky. Když zazvoní návštěva u dveří, okamžitě vidíte, kdo to je a můžete s ní mluvit, kdekoli na světě i z mobilního telefonu a když budete chtít, rovnou jí i otevřít. Místo řinčení zvonku vás upozorní vámi vybraná melodie z reproduktorů či jiná notifikace jako je zablikání světel, pokud třeba děti spí. Pomocí funkce protokolování a sledování vždy víte, kdy a kdo vstoupil do domu nebo ho opustil, protože videovrátník je schopen také návštěvu vyfotografovat a vy máte tak dokonalý přehled o pohybu před domem. V systému je možné vytvořit různé uživatele s oprávněními jen pro určité místnosti a v různé časy. Pokud se někdo pokusí o přístup bez oprávnění, okamžitě se to dozvíte.

Sauna a bazén

Loxone dokáže převzít kontrolu i nad vaší saunou. Díky tomu ji můžete zapnout již na cestě domů a bude vyhřátá hned při příjezdu. Pokud jste doma, sama vám pošle notifikaci, že je připravené a vy tak u ní nemusíte čekat. Dle nálady si pak můžete doladit atmosféru hudbou či osvětlením a až skončíte s relaxací, chytrá domácnost saunu sama vypne.
Do systému lze integrovat i váš bazén, dům pak bude automaticky čistit vodu, dávkovat desinfekci, dopouštět vodu, regulovat její teplotu nebo ovládat kryt bazénu.

Ukázka chytré domácnosti

Co je a co umí inteligentní domácnost? Vyřeší 50 000 úkonů a rozhodnutí ročně. S Loxone to není budoucnost, ale současnost. Uspoří čas a starosti, zvýší pohodlí, zjednoduší ovládání a umožní kontrolu domova pomocí aplikace kdykoli a kdekoli.

Základ: Co nesmí chybět v žádné místnosti

Stejně jako my se neobejdeme bez našich smyslů, základem pro smart home jsou informace ze senzorů a zařízení. Teprve na jejich základě může činit správná rozhodnutí. Následující tři věci by neměly chybět v žádné místnosti.

Teplotní senzor

Možnost regulovat teplotu v každé místnosti je nejzákladnější faktor ovlivňující komfort.

Pohybový senzor

Přítomnost osob v místnosti hraje důležitou roli v tom, jak by se měla chovat.

Kontakty na oknech a dveřích

Jsou otevřené dveře nebo okna? To je zásadní informace pro celou řadu funkcí.

...a více

Čím víc informací, tím lépe. Proto je dobré podle potřeby přidat i další senzory. Snadno zvětšíte své pohodlí a bezpečnost.

Líbí se vám představa života v chytrém domě?
Jistě se vám honí hlavou řada otázek. Už se těšíme, až vám na všechno dopodrobna odpovíme.
Roky jsme sbírali zkušenosti v oblasti chytrých domů a rádi vám poradíme.

O nás

Společnost Inexes působí na trhu od roku 2002. Zaměřujeme se na komplexní návrhy a realizace projektů chytrých domů a patříme mezi přední firmy v této oblasti. Jsme certifikovaný Flagship Partner společnosti Loxone a náš tým specialistů má bohaté zkušenosti s různě rozsáhlými instalacemi a integracemi technologií třetích stran.

Sledujte nás

Informace o ochraně osobních údajů

O nás

Společnost Inexes působí na trhu od roku 2002. Zaměřujeme se na komplexní návrhy a realizace projektů chytrých domů a patříme mezi přední firmy v této oblasti. Jsme certifikovaný Flagship Partner společnosti Loxone a náš tým specialistů má bohaté zkušenosti s různě rozsáhlými instalacemi a integracemi technologií třetích stran.

Sledujte nás

Informace o ochraně osobních údajů